Grónský ledovec je v ohrožení. Podle nedávných měření přišel o třetinu své hmoty

Poslední zbývající ledové šelfy v severním Grónsku, které podpírají tamní rozsáhlý ledový příkrov, ztratily za poslední čtyři desetiletí až třetinu svého objemu. Odborníci tak varují před rizikem dramatického zvýšení hladiny světových moří.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Plovoucí šelfy hrají klíčovou roli při regulaci toku ledu z ledovců do oceánu. Na těch, o které nyní Grónsko přišlo, se podle odhadů nachází taková masa ledu, která by v případě roztání dokázala zvýšit hladinu moře o více než 2 metry. Šelfy však od roku 1978 ztratily více než 35 % svého celkového objemu, a tři z nich se dokonce zcela zhroutily, jak vyplývá z nové studie zveřejněné v časopise Nature Communications.

Příroda doslova ztrácí zábrany

Vzhledem k tomu, že se očekává, že pokračující globální oteplování způsobené znečištěním fosilními palivy bude dále ohřívat vody oceánů, jsou ledové šelfy podle vědců skutečně extrémně ohrožené a náchylné vůči dalšímu ústupu či kompletnímu kolapsu. Důsledky by pak mohly být doslova katastrofální, jelikož grónské ledovce mají obrovský potenciál ke zvyšování hladiny oceánů po celá staletí. Samotné tání ledových šelfů pak sice přímo nepřispívá ke zvyšování hladiny moří, ale tyto ledové stěny fungují jako jakési přehrady, které regulují odtok ledu z ledového příkrovu do oceánu. Pokud se tyto přírodní bariéry rozpadnou, může do moří začít nezadržitelně pronikat masivní množství ledové vody, jak uvádí autoři studie.

Led mizí neuvěřitelným tempem

Vědci měli za to, že ledovce v inkriminované oblasti Grónska jsou na rozdíl od jiných částí příkrovu poměrně stabilní. Jak se ale ukazuje, opak je pravdou. Svou vinu pak hraje především oteplování oceánů, které rychlost tání šelfů katalyzuje. Výzkum dokonce odhalil přímou závislost na teplotě vody a rychlosti úbytku ledu, která nabrala od roku 2000 skutečně raketové tempo a nezdá se, že by se chystala zpomalit.

Výzkumníci z Dánska, Francie a Spojených států použili pro své pousy tisíce satelitních snímků, které následně zkombinovali s terénními měřeními a pokročilými klimatickými modely, aby rekonstruovali dřívější stav a srovnali jej s aktuální situací. Potvrdily se tak obavy, že severní grónské ledovce se začaly destabilizovat teprve v posledních zhruba dvaceti letech, což znamená, že v této době více ledu ubylo, než přibylo.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Je na čase jednat

Grónský ledovec se významným způsobem podílí na globálním zvyšování hladiny moří. Podle analýz se na pozorovaném vzestupu vodní hladiny mezi lety 2006 a 2018 podílel úctyhodnými 17 procenty. Jak bude situace pokračovat? Vše podle všeho závisí na rozhodnutích politiků a regulaci emisí skleníkových plynů. Tato a podobná témata byla mimo jiné předmětem nedávno proběhlého summitu OSN COP28. Zda-li se ale podaří přejít od slovům k činům, zůstává velkou neznámou.

Zdroje:

https://www.nature.com/articles/s41467-023-42198-2

https://phys.org/news/2023-10-greenland-inuit-falling-thin-ice.html

---Firemní prezentace ---

Nejnovější články

Další články autora